Що таке тінітус?

Тінітус

Тінітус – це вушний шум. Назва вушного шуму походить від латинського слова «tinnitus» – дзвін.

Тінітус може з`являтися і пропадати або бути безперервним. За характером звуку може бути низькочастотний (як робота автомобільного двигуна, турбіни) або високочастотний (дзвін, писк). Тінітус може бути одно- або двостороннім. Може бути ледь помітним в тиші або ж постійно присутнім, нав’язливим, не даючи можливості зосередитися.

На сьогодні близько 8% населення Землі страждає на тінітус. За даними німецької тінітус-асоціації більш ніж 3 мільйони мешканців Німеччини страждають на вушний шум і щорічно ця кількість збільшується на 250 тисяч. В США та Канаді на тінітус страждає близько 36 мільйонів людей. 7 мільйонів американців вважають наявний у них тінітус настільки сильним, що вони не можуть жити нормальним життям.

Причиною тінітусу може бути патологічний стан вуха (зовнішнього, середнього, внутрішнього). Зміни в різних відділах нервової системи. Шум у вухах може супроводжувати захворювання ряду органів і систем: гіпертонічне захворювання, нейроциркуляторна дистонія, захворювання крові і ендокринної системи, церебральний атеросклероз, остеохондроз шийного відділу хребта, пухлини головного мозку, патології скронево-нижньощелепного суглобу, інфекції й інтоксикації.

За класифікацією І.Б. Солдатова існує 4 степені вушного шуму:

І степінь – переноситься спокійно, не відображається на загальному стані;

ІІ степінь – дратує в тиші, вночі, порушується сон;

ІІІ степінь – турбує постійно, порушує сон і настрій

IV степінь – нестерпний шум, який позбавляє сил і знижує працездатність.

Нервове перенапруження, викликане постійним шумом і неможливістю насолодитися тишою, призводить до безсоння, тривоги, депресії, роздратування і порушення концентрації уваги. Шум в голові навіть у дуже врівноважених людей з плином часу може викликати розлад нервової системи.

У зв’язку з тим, що ліків від тінітусу досі не існує, лікування пацієнтів з вушним шумом викликає масу суперечок.

До основних методів лікування вушного шуму відносяться:

  • медикаментозна терапія
  • фізичні методи
  • рефлексотерапія
  • використання слухових апаратів (слухопротезування, аудіомаскер)
  • психотерапевтичні заняття.

В теперішній час у світі домінує тенденція лікування хворих з вушним шумом за моделлю, розробленою P. Jastreboff. Метод лікування на основі цієї моделі називається TRT (tinnitus retraining therapy).

TRT – це методика лікування вушних шумів з допомогою маскерів шуму, які генерує генератор шуму спеціальних слухових апаратів. Шум,що генерується, оцінюється  в підкоркових слухових шляхах як нейтральний звук, який не має ніякого значення. Відразу ж його сприйняття блокується, і він не доходить до коркового рівня і не викликає відчуття шуму. При цьому шум, який турбує пацієнта, також втрачає свою значимість, і пацієнт припиняє  свідомо його сприймати. Частіше використовується білий шум, однак він не універсальний, а підбирається індивідуально для кожного пацієнта після шумометрії.

Крім того, до методики лікування шуму входить психотерапія, яка дозволяє пацієнту не загострювати увагу на своєму шумі. При використанні даної методики пацієнти відзначають покращення (зниження шуму) до кінця четвертого тижня лікування.

Лікар оторіноларинголог, сурдолог Попов О.М.