Що таке тінітус?

Тінітус – це вушний шум. Назва вушного шуму походить від латинського слова «tinnitus» — дзвін.

Тінітус може з`являтися і пропадати або бути безперервним. За характером звуку може бути низькочастотний (як робота автомобільного двигуна, турбіни) або високочастотний (дзвін, писк). Тінітус може бути одно- або двостороннім. Може бути ледь помітним в тиші або ж постійно присутнім, нав’язливим, не даючи можливості зосередитися.

На сьогодні близько 8% населення Землі страждає на тінітус. За даними німецької тінітус-асоціації більш ніж 3 мільйони мешканців Німеччини страждають на вушний шум і щорічно ця кількість збільшується на 250 тисяч. В США та Канаді на тінітус страждає близько 36 мільйонів людей. 7 мільйонів американців вважають наявний у них тінітус настільки сильним, що вони не можуть жити нормальним життям.

Причиною тінітусу може бути патологічний стан вуха (зовнішнього, середнього, внутрішнього). Зміни в різних відділах нервової системи. Шум у вухах може супроводжувати захворювання ряду органів і систем: гіпертонічне захворювання, нейроциркуляторна дистонія, захворювання крові і ендокринної системи, церебральний атеросклероз, остеохондроз шийного відділу хребта, пухлини головного мозку, патології скронево-нижньощелепного суглобу, інфекції й інтоксикації.

За класифікацією І.Б. Солдатова існує 4 степені вушного шуму:

І степінь – переноситься спокійно, не відображається на загальному стані;

ІІ степінь – дратує в тиші, вночі, порушується сон;

ІІІ степінь – турбує постійно, порушує сон і настрій

IV степінь – нестерпний шум, який позбавляє сил і знижує працездатність.

Нервове перенапруження, викликане постійним шумом і неможливістю насолодитися тишою, призводить до безсоння, тривоги, депресії, роздратування і порушення концентрації уваги. Шум в голові навіть у дуже врівноважених людей з плином часу може викликати розлад нервової системи.

У зв’язку з тим, що ліків від тінітусу досі не існує, лікування пацієнтів з вушним шумом викликає масу суперечок.

До основних методів лікування вушного шуму відносяться:

  • медикаментозна терапія
  • фізичні методи
  • рефлексотерапія
  • використання слухових апаратів (слухопротезування, аудіомаскер)
  • психотерапевтичні заняття.

В теперішній час у світі домінує тенденція лікування хворих з вушним шумом за моделлю, розробленою P. Jastreboff. Метод лікування на основі цієї моделі називається TRT (tinnitus retraining therapy).

TRT – це методика лікування вушних шумів з допомогою маскерів шуму, які генерує генератор шуму спеціальних слухових апаратів. Шум,що генерується, оцінюється  в підкоркових слухових шляхах як нейтральний звук, який не має ніякого значення. Відразу ж його сприйняття блокується, і він не доходить до коркового рівня і не викликає відчуття шуму. При цьому шум, який турбує пацієнта, також втрачає свою значимість, і пацієнт припиняє  свідомо його сприймати. Частіше використовується білий шум, однак він не універсальний, а підбирається індивідуально для кожного пацієнта після шумометрії.

Крім того, до методики лікування шуму входить психотерапія, яка дозволяє пацієнту не загострювати увагу на своєму шумі. При використанні даної методики пацієнти відзначають покращення (зниження шуму) до кінця четвертого тижня лікування.

Прояв тиннитусу не має нічого спільного з інтенсивністю або гучністю звуку, воно пов’язане з характеристиками особистості людини. Але визначити тип особистості, схильної до тиннитусу, поки не видвється можливим.

22% опитаних назвали в якості причини тиннитус шум на уробочому місці, 7,4% грішили на шум при проведенні вільного часу. При цьому останні більш ніж в 55% всіх випадків назвали музику, концерти, дискотеки  і інші звукові події. 15% вважали, що їхнє здоров’я підірвав вуличний шум, ще 8% скаржилися на будівельний, фабричний і машинний шум, а 7,1% — на шум, що створюють діти. Крім цього, в переліку причин було названо авіаційний шум, шум пострілів та інші акустичні події. Крім того, майже 25% опитаних перенесли шумову травму. Це досить високий відсоток.
65% з числа опитаних змогли точно описати механізм виникнення свого тиннитусу; 31% не змогли його пояснити. 26,4% назвали в якості «спускового гачка» стрес, причому на першому місці стояв стрес, пов’язаний з професійною навантаженням (54,2%). До цього слід додати стрес в домашніх або сімейних умовах і психічне навантаження (в цілому 37%). 35,6% опитаних привели медичні або фізичні причини того, що сталося. 89% опитаних змогли точно пригадати момент виникнення тиннитус. У 42,9% він настав раптово. У багатьох випадках була названа точна дата і час настання тиннитус.

Тиннитус і порушення слуху
55% опитаних заявили про погіршення слуху. Насправді цей показник повинен бути набагато вище, тому що тут мова йде про людей, які самі помітили свій слуховий дефіцит. На жаль, лише 7,5% опитаних носили слухові апарати.
Половина опитаних, на довершення до всього, мала гиперакузию. Більше половини з них регулярно лікувалися у лікаря, при цьому 90% вибрали для цього отоларинголога. Але лише 40% з цих людей заявили, що на момент опитування медична допомога принесла їм хоч якусь користь. Ще чверть стверджувала, що лікар «кинув їх напризволяще».

Крім цього, було виявлено наступне: в ході опитування вдалося виявити невелике підвищення епідеміологічної частоти виникнення тиннитус у чоловіків (яке не було статистично достовірним). Зате цей показник мав виражену зв’язок з віком опитаних. Максимальна кількість хворих тиннитус виявилося у віковій групі старше 60 років, а мінімальна кількість — в наймолодшій групі, менше 20 років.

Було виявлено і те, що деякі пацієнти з плином часу або повністю звільняються від тиннитусу, або практично перестають його сприймати.

Ознаки тиннитус і причини захворювання

Питання про причини тиннитусу задається дуже часто, але відповісти на нього не так легко. Не можна конкретно вказати яким чином  можна захистити себе від гострої втрати слуху і / або тиннитусу. За винятком хіба що шуму, який є однією з основних причин. Здоровий спосіб життя також може сприяти тому, щоб ми не захворіли на тиннитус.

Часто тиннитус виникає тимчасово після сильних напруг, включаючи шумові навантаження. Якщо цей стрес припиняється, і людина має можливість відпочити в тиші, то тиннитус пропадає. Але якщо подібні ситуації виникають часто, то вони можуть призвести до постійного тиннитусу. Епізодичний тиннитус може бути викликаний  і лікування деякими медикаментами.

Нажаль, тиннитус є супровідною ознакою багатьох інших захворювань, які не мають з вухом нічого спільного, таких, як розсіяний склероз, порушення обміну речовин, порушення серцевого ритму, захворювання щитовидної залози, алергія, проблеми з зубами і щелепою, пошкодження хребта і т.д . Цей перелік можна продовжувати ще довго. До нього слід додати всілякі комбінації різних захворювань.

Важливий аспект – це прогресуюча втрата слуху, яку більшість людей просто не помічає. Для них на передньому плані знаходиться шум у вухах, якого вони хочуть неодмінно позбутися. Тому пацієнти часто відмовляються від різних заходів, таких, як слухопротезування та інші методи лікування, які вимагають від них активної участі. Все, що вони хочуть, — «таблетку проти тиннитусу».

Точну причину тиннитусу в багатьох випадках визначити неможливо. За винятком тих випадків, коли він є наслідком гострої сенсоневральної втрати слуху або інших вушних захворювань (отосклероз, запалення середнього вуха, спадкові захворювання, що призводять до втрати слуху аж до повної глухоти, пухлини і т.д.). Шум — одна з основних сьогоднішніх причин пошкодження слуху та виникнення тиннитус. Більше 50% молодих людей час від часу відчуває «дзвін» після слухання занадто гучної музики.

Гострий і хронічний тиннитус
Спочатку потрібно встановити різницю між гострим і хронічним тиннитусом, а в разі гострого тиннитусу — між об’єктивним тиннитусом, який можуть почути навколишні, і суб’єктивним тиннитусом, який ми переважно обговорюємо. Об’єктивний тиннитус в більшості випадків можна усунути за допомогою хірургічних та інших медичних процедур. У гострій стадії суб’єктивного тиннитус, тобто відразу ж після його першого прояву і протягом перших трьох місяців має сенс провести точну діагностику і терапію. При цьому потрібно провести діагностику не тільки органів слуху, а й інших важливих функціональних областей організму. На підставі отриманих результатів обстеження лікар призначить лікування. При цьому лікарі-отоларингологи спираються на «Керівництво по гострої сенсоневральної втрати слуху і тиннитус», розроблене Товариством Отоларингології.

Вікова структура при тиннитусі
Зрозуміло, що з віком підвищується ймовірність виникнення будь-якого порушення здоров’я, до числа яких належить і тиннитус. Але є й молоді люди, які страждають тиннитус, який особливо заважає їм і обмежує їх на самому початку професійного життя. Всі пацієнти відчувають один і той же основний страх: «Що ховається за тиннитус, яке серйозне захворювання?» Тому спочатку потрібно провести бесіду з пацієнтами, звільнити їх від страху і пояснити механізм виникнення тиннитус, незалежно від причини його появи. Адже саме в стресових ситуаціях, при напрузі і фізичному навантаженні тиннитус ще більше посилюється.

Молоді люди висловлюють такі побоювання: «Що буде, якщо я заговорю у себе на роботі про шум у вухах? Що стане з моєю кар’єрою? »На жаль, багато хто з цих страхів виправдані.
У дітей останнім часом все частіше виявляють короткочасний тиннитус. Але в багатьох випадках батьки, які самі страждають тиннитус, винні в тому, що їх дитина зосереджується на тиннитусі. Наприклад, після запалення середнього вуха або після рок-концерту може виникнути короткочасний тиннитус, який зазвичай пропадає. Серед інших причин можна назвати порушення постави і шкільний стрес, а також акустичні умови в класі, соціальні взаємини і тиск з боку батьків, які хочуть добитися від дитини успішного атестата зрілості. У розмові з батьками часто з’ясовується, що тиннитус більше лякає дорослих, ніж саму дитину.

Еволюція терапії тиннитус
Ліків від тиннитусу до сих пір не існує. Але є ефективні терапевтичні методи, такі, як терапія перенавчання, відволікаюча терапія і т.д. Діапазон методів, що вимагають активної участі пацієнта, є досить широкий. Він включає використання маскування шуму, протезування слуховими апаратами, тренування сприйняття за допомогою йоги і т.д., і навіть психотерапію. Досвід показує, що найбільшого успіху досягає когнітивна терапія поведінки.